Redovna nastava u Osnovnoj školi Matije Gupca započela je davnog 28. siječnja 1940. godine,  a danas svoj 75. rođendan njeni zaposlenici proslavili su dvostrukom svečanošću. Centar za certificiranje halal kvalitete, na inicijativu ravnateljice, Ljiljane Klinger te vjeroučiteljice islamskog vjeronauka, mualime Melise Arslani prije nekoliko mjeseci započeo je s procesom certifikacije usluga školske kuhinje prema zahtjevima halal kvalitete. Ispunivši sve uvjete i potrebne radnje za stjecanje certifikata halal kvalitete, danas, 28.01. 2015. u prostorijama škole svečano je uručen certifikat halal kvalitete čime je OŠ Matije Gupca postala prva školska ustanova s certificiranom kuhinjom u Republici Hrvatskoj. Certifikat je svečano uručio uvaženi muftija dr.sc. Aziz ef. Hasanović pri tom čestitavši ravnateljici kao i svom osoblju što su učinili ovaj veliki iskorak i time iskazali još veći stupanj multikulturalanosti, vjerske tolerancije i poštovanja. „Ponosan sam što imam čast prisustvovati ovom povijesnom činu i što imam čast istaknuti da ovakav stupanj sistematizacije i uređenosti jednog društva nema nigdje. Nadam se da će ovakav  primjer i inicijativa biti uzor i svim ostalim školama“ - istaknuo je muftija Hasanović.  Ovom prigodom kao znak pažnje muftija Hasanović uručio je prigodan poklon ravnateljici škole. Rukovoditelj Centra, Aldin Dugonjić u svom uvodnom obraćanju čestitao je ravnateljici i osoblju te ukratko objasnio sam tijek implementacije halal sustava u školsku kuhinju. „Današnji dan 28.01.2015. godine ulazi u povijest Republike Hrvatske jer dodijeljujemo halal certifikat za prvu školu u Republici Hrvatskoj, regiji, Europi i šire. Dobiveni certifikat rezultat je višemjesečnog rada škole te posebne brige o potrebama svih njenih učenika. Pravo na halal prehranu u školama kao i svim državnim ustanovama imaju svi koji to i traže, što je ujedno regulirano i Ugovorom između Vlade RH i Islamske zajednice RH, a što s ponosom ističem da smo jedna od rijetkih zemalja s takvom uređenošću“- naglasio je Dugonjić. Također rukovoditelj je istaknuo da s dobivenim halal certifikatom podiže se kvaliteta usluga, a sa halal prehranom odgovora se na sve veće izazove zdravih navika i načina prehrane. Nakon što su prigodno uručeni i certifikati svim internim auditorima halal kvalitete prisutnima se obratila i Ljiljana Klinger, ravnateljica škole. „ Uručeni certifikat halal kvalitete,  veliko je priznanje svim našim učenicima i djelatnicima Osnovne škole Matije Gupca. Iako već dugi niz godina u našoj školi provodimo razne programe i promičemo svijest o toleranciji kod naših učenika i djelatnika, ovaj certifikat nije samo certifikat za usluge školske kuhinje, ovaj certifikat još jedna je potvrda međusobnog uvažavanja. Ponosni smo na stjecanje statusa prve škole u RH sa implementiranim sustavom halal kvalitete te će nam taj iskorak biti još snažniji poticaj u daljnjem razvijanju svijesti naših učenika i zaposlenika“ –zaključila je ravnateljica. www.halal.hr