Povodom 110. obljetnice institucionalnog i službenog priznanja islama u Republici Hrvatskoj, 23. travnja 2026. godine u Islamskom centru u Zagrebu održan je program koji je obuhvatio izložbu i panel posvećen umjetnosti, kulturi i zajedničkom životu.
Program su zajednički organizirali Mešihat Islamske zajednice u Hrvatskoj, Medžlis Islamske zajednice Zagreb, Islamska gimnazija dr. Ahmeda Smajlovića, Uprava za vjerske poslove Republike Turske, Institut Yunus Emre i predstavnik turske nacionalne manjine Grada Zagreba Bari Ahmedi.
U okviru programa otvorena je izložba „Tragovi svjetla: umjetnost i susret“, čija je kustosica Iva Sabolić, profesorica likovne kulture i umjetnosti u Islamskoj gimnaziji. Izložba je kroz različite umjetničke izraze tematizirala susret kultura, identiteta i zajedničkog prostora života.
Nakon otvorenja izložbe održan je panel „Umijeće zajedničkog života“, na kojem se raspravljalo o doprinosu islama multikulturalnosti i suživotu. Program je moderirao tajnik predsjednika Mešihata Tarik ef. Kohnić u sklopu redovite islamske tribine "Dr. Sulejman Mašović".
Prisutnima se prvi obratio pomićnik predsjednika Mešihata za upravljanje procesima mr. sc. Nermin ef. Botonjić u svojstvu predsjednika IO-a MIZ-a Zagreb koji je poželio dobrodošlicu i svima iskazao zahvalnost na dolasku.
Nakon obraćanja prof. Ive Sabolić i ravnatelja institua Yunus Emre Fuata Korkmaza, prvi izlagač na panelu bio je prof. dr. hfz. Metin Izeti. U svom izlaganju „Ontologija susreta: meditacija o 13. ajetu sure El-Hudžurat i terminu te’aruf“ naglasio je da razlike među ljudima nisu prepreke, nego prilike za susret i upoznavanje. Istaknuo je da te’aruf ne znači samo upoznavanje drugoga, već i dublje otkrivanje vlastite ljudskosti kroz odnos s drugim.
Zamjenik muftije i ravnatelj Islamske gimnazije mag. Mevludi ef. Arslani je u svom izlaganju govorio o ulozi Islamske gimnazije u Zagrebu u promicanju obrazovanja, pluralizma i zajedničkog života.
Programu su nazočili i profesori Državnog sveučilišta u Tetovu – Adnan İsmaili, Kushtrim Ahmeti i Memet Selmani.
Na kraju programa, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, muftija akademik dr. Aziz ef. Hasanović u svom je završnom obraćanju istaknuo važnost zajedničkog života, naglasivši da su međusobno poštovanje i razumijevanje temelj mira i stabilnosti u društvu.









