Sudionici/e Balkanske omladinske škole u Zagrebu, na prethodna četiri predavanja bili su zaokupljeni dvjema temama iz široke lepeze oblasti koje obuhvaća Škola, to: poviješću i pravom.

 

Povijest su imali priliku slušati od strane mr. sc. Mirze ef. Mešića koji im je priredio interaktivno predavanje o temi: Povijest islama: dolazak islama na naše prostore. Upoznao je mlade naše Zajednice s najznačajnijim odrednicama i događajima koji se vežu za dolazak islama na naše prostore. Potom su sudionici/e prisustvovali tribini Dr. Sulejman Mašović upriličenoj u sjećanje na r. Salima Šabića povodom 18. obljetnice njegova preseljenja na Ahiret. R. Salim Šabić bio je predsjednik Sabora Islamske zajednice u Hrvatskoj, predsjednik IOM-a Zagreb te predsjednik Odbora za izgradnju Zagrebačke džamije. O r. Salimu Šabiću govorili su: muftija Ševko ef. Omerbašić, akademik Asim Kurjak, h. Ahmed Ikanović i g. Osman Brka.

                                                                    

Druga dva predavanja ticala su se pravne tematike. Prvi gost predavač u Balkanskoj omladinskoj školi tom prilikom bio je voditelj pravne službe Islamske zajednice u Hrvatskoj, Bermin Meškić, mag.iur. koji je govorio o temi: Islamska zajednica u funkciji brendiranja Republike Hrvatske – hrvatski model. Predavač je s pravnog aspekta prezentirao položaj vjerskih zajednica u Republici Hrvatskoj s posebnim osvrtom na pravno pozicioniranje Islamske zajednice u Hrvatskoj. Sudionici/e su imali priliku upoznati se s Ugovorom između Vlade Republike Hrvatske i Islamske zajednice u Hrvatskoj o pitanjima od zajedničkog interesa, te pravima i obavezama koje definira Ugovor. Šerijatsko pravo bila je druga tema koja je obrađena u oblasti prava, a temu je sudionicima/ama približio voditelj Instituta za arapski jezik i islam, hafiz Fahrudin ef. Haseljić. Polaznici/e Balkanska omladinske škole upoznali su se sa šerijatom, fikhom, izvorima i karakteristikama šerijata, te intencijama šerijata. Predavanje smo zaključili s domaćim zadatkom za mlade koji im daje priliku da sami kreiraju sadržaj narednog predavanja koje će biti posvećeno specifičnosti u oblasti šerijatskog prava a za koje se sami odluče.

 

Tijekom jednog od predavanja, Balkanska omladinska škola predstavila se i gostima IKC Zagreb koje je predvodila m. Melisa Arslani. To su bili direktor OŠ Travnih iz Bosne i Hercegovine, Dženan Aganović i profesor islamske vjeronauke i arapskog jezika, Abdulkadir Indžić zajedno sa svojim učenicima/ca 8. i 9.-og razreda. Specifičnost ove OŠ je pohađanje arapskog jezika kao drugog stranog jezika u shemi formalnog obrazovanja.  

 

Balkanska omladinska škola program je Centra za kulturu dijaloga koju Centar provodi u suradnji s Islamskom zajednicom u Hrvatskoj i Uredom za tursku dijasporu i srodne narodne Vlade Republike Turske.

 

Nejra Kadić Meškić